+48 500 030 202

Rekuperacja Bielsko-Biała

Kontakt

Według danych GUS, przeciętny Polak wydaje rocznie około 4000 złotych na ogrzewanie (dane na rok 2013). To dosyć znaczna kwota, którą w łatwy sposób można obniżyć bez konieczności zmniejszania komfortu termicznego w domu. Jednym z najlepszych sposobów jest zastosowanie systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zwanej potocznie rekuperacją.

Systemy rekuperacji – oszczędzanie ciepła

Jak obniżyć comiesięczne wydatki na ogrzewanie? Najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie systemów umożliwiających rekuperację (to jest odzyskiwanie) ciepła. Dzięki elementowi określanemu mianem rekuperatora, ciepło krąży wewnątrz systemu, przekładając się na realne oszczędności na rachunkach.

Najważniejszym elementem takiego systemu jest rekuperator, czyli wymiennik ciepła ( krzyżowy, przeciwprądowy, obrotowy ). Schemat działania takiej struktury jest bardzo prosty. Wyprodukowane już ciepło jest przechwytywane z powietrza wywiewanego z systemu wentylacji i z powrotem przekazywane do strumienia powietrza nawiewanego.
System wyposażony jest w dwa niezależne wentylatory, które pozwalają na precyzyjne sterowanie ilością powietrza przepływającą w danym obiekcie – w zależności od liczby osób w środku, spowalniają przepływ powietrza lub przyspieszają go (gdy we wnętrzu przebywa więcej osób).

Systemy rekuperacji idealnie dostosowują się do wymagań użytkownika i pory roku. Rekuperator może zostać połączony z gruntowym wymiennikiem ciepła, dzięki czemu w trakcie cieplejszych miesięcy możliwe jest ochładzanie powietrza, a w zimie jego ogrzewanie. Rekuperator ma za zadanie przechwytywać ciepło z wywiewanego z budynku powietrza, a z kolei powietrze skierowane do budynku czerpie ciepło z gruntu.

Obok znacznego obniżenia rachunków za ogrzewanie, systemy rekuperacji znacznie poprawiają jakość powietrza w domu. Warto wspomnieć, że w centrali wentylacyjnej zamontowane są specjalne filtry, które oczyszczają wpływające do domu powietrze. Dzięki temu, krążące wewnątrz powietrze jest po prostu świeże. Brak w nim różnego rodzaju zanieczyszczeń – nie ma tam dwutlenku węgla czy wilgoci.

Dzięki rekuperacji zniknie konieczność wietrzenia – wyeliminowane zostaje ryzyko przeciągów. Dodatkowo, ciągła wymiana powietrza pozwoli na szybkie i skuteczne pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z domu.

Zadzwoń i umów z nami szczegóły

Koszt eksploatacji

Zastosowanie systemów pozwalających na rekuperację nie wiąże sie z przesadnie wysokimi kosztami. Jedynymi dodatkowymi wydatkami jakie poniesie użytkownik jest koszt prądu potrzebnego do działania wentylatorów czy nagrzewnicy, a także sumy potrzebne do zapłacenia za przeglądy całej instalacji. Nie wolno także zapominać o wymianie filtrów, którą producenci przewidują co 3-4 miesiące.

A jak to wygląda w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania? Cóż, doliczyć trzeba konieczność podgrzania powietrza wpływającego do domu przez różnego rodzaju nieszczelności. Do tego dochodzą wysokie koszty utrzymania poszczególnych elementów instalacji grzewczej, jak grzejniki czy kotła centralnego ogrzewania.

Podsumowanie

Systemy rekuperacji to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się najlepszą jakością powietrza w swoim domu, a jednocześnie pragną obniżyć wydatki na ogrzewanie.

Współpracujemy z

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu